• Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського
 • Кафедра «Екологія та біотехнології»  Неформальна освіта, інформальна та дуальна освіта  До уваги здобувачів освіти!  Види освіти згідно зі ст.8 Закону України "Про освіту":  Формальна освіта здобувається відповідно до освітніх ліцензованих програм закладів вищої освіти та післядипломної освіти і передбачає досягнення здобувачами освіти заздалегідь визначених результатів навчання.


  Формальна післядипломна освіта розширює й доповнює знання з фаху, які отримала особа, здобуваючи вищу освіту. Форми формальної післядипломної освіти: очна (курси підвищення кваліфікації, семінари, творчі групи, тренінги тощо), дистанційна (дистанційні курси, онлайнові конференції, вебінари тощо), очно-дистанційна (поєднання очної та дистанційної форм навчання – очно-дистанційні курси).


  Формальну освіту можна розширити іншими формами здобування освіти. Серед них існують:


  Дуальна освіта – це такий формат навчання, при якому навчання студента у закладі освіти поєднується з навчанням на робочому місці, де студент працює за спеціальністю, закріплюючи отримані знання та опановуючи практичні навички.


  Неформальна освіта – є популярним форматом самонавчання. Такий вид освіти також допомагає краще орієнтуватися у професійній діяльності. Цей процес здобуття освіти нерегламентований місцем, терміном і формою навчання та не передбачає отримання документів про освіту державного зразка.

  Студент має змогу підвищити свій професійний рівень за допомогою відвідування семінарів, вебінарів та проведення різних воркшопів. За результатами прослуханих лекцій, виконання практичних чи проєктних завдань видаються сертифікати. Тематика заходів зазвичай перекликається із тематичним планом конкретних навчальних дисциплін у закладі освіти.


  Інформальна освіта – це самоосвіта, тобто, навчальна діяльність, яка визначається особою самостійно та передбачає самоорганізоване здобуття певних компетентностей під час повсякденної діяльності, пов’язаної з професійною спрямованістю на робочому місці, в соціумумі, в родині чи за дозвіллям. Введення терміну «Інформальна освіта» означає законодавче врегулювання прав людини на самоосвіту, визнання самоосвіти як вагомої складової системи освіти.


  Пропонуємо вам долучитися до неформальної освіти! Усі охочі мають змогу здобути неформальну та інформальну освіту, а отримані при цьому результати навчання можуть бути перезараховані під час навчання в Університеті. Процедура застосування прописана в Положенні про врахування результатів навчання, отриманих у неформальній/інформальній освіті.


  Зверніть увагу на перелік онлайн платформ, на яких є можливість безкоштовно пройти курс навчання та отримати сертифікат.


  За класичним визначенням, неформальною освітою є будь-який організований та сталий освітній процес, що здійснюється поза системою традиційної (формальної) освіти.


  Фундаментальні принципи неформальної освіти – доступність і добровільність. У поєднанні з концепцію "навчання впродовж життя" це робить неформальну освіту оптимальним інструментом для людей з абсолютно різними цілями – від заповнення прогалин у базовій освіті до отримання знань для професійної діяльності.


  Неформальна освіта допомагає швидко і вчасно отримати необхідні знання відповідно до потреб тут і зараз і може завершуватися присвоєнням професійних або часткових освітніх кваліфікацій.  Форми неформальної освіти:


    •   очна - тренінги, майстер-класи, семінари, тощо;

    •   дистанційна - дистанційні курси, вебінари.  Види неформальної освіти


  Професійні стажування — це курси або тренінги чи семінари для працівників компаній з метою практичного оволодіння спеціальністю, підвищення кваліфікацій та здобуття нових навичок після теоретичної підготовки або одночасно з нею.


  Громадська освіта — готує молодь виконувати свою роль як громадян, тобто, надає знання і навички, необхідні для участі у політичному та соціальному житті.


  Онлайн освіта — одна із найновіших форм дистанційного навчання, яка активно розвивається у світовій освіті. Це онлайн-курс з інтерактивною участю та відкритим доступом через інтернет-платформи. Подібні сайти розраховані на студентів різних попередніх рівнів підготовки, як новачків, так і досвідчених фахівців.


  Де здобути: неурядові установи, приватні особи, платформи дистанційного навчання.  Адреси платформ неформальної освіти:


  Онлайн-курси Alison

  Онлайн-курси Coursera

  Онлайн-курси Future Learn

  Онлайн-курси Harvard University

  Онлайн-курси Oxford University

  Онлайн-курси EdEra

  Онлайн-курси Prometheus

  Онлайн-курси ВУМ on-line

  Онлайн-курси Copernicus College


  Prometheushttps://prometheus.org.ua/


  Prometheus — українська освітня платформа, яка пропонує понад 100 безкоштовних онлайн-курсів для навчання та самоосвіти. Серед них і курси з підготовки до ЗНО для школярів, і універсальна база дисциплін, які стануть у нагоді всім.


  EdErahttps://www.ed-era.com/


  EdEra  - українська студія онлайн-освіти з безкоштовними курсами різних напрямів, з інтерактивними підручниками та спецпроєктами для всіх


  edXhttps://www.edx.org/learn


  edX - заснований Гарвардським університетом та Массачусетським технологічним інститутом, пропонує більше 150 online курсів від кращих університетів та інститутів світу. Після завершення курсу ви отримаєте сертифікат за підписом викладача, який можна додати в резюме.

  https://www.edx.org/learn/language - вивчення мов


  Courserahttps://www.coursera.org/


  Coursera - безкоштовні онлайн-курси (близько 600) викладачів провідних університетів світу. Платформа має зручну систему пошуку за різними критеріями. Курси включають записані відео лекції, автоматичні та рецензовані завдання, обговорення форумів. Після завершення ви отримаєте електронний сертифікат курсу.


  Matifichttps://www.matific.com/ua/uk/home/


  Khan Academy https://www.khanacademy.org/


  Безкоштовна освітня платформа надає доступ до декількох тисяч безкоштовних мікролекцій з фінансів, економіки, математики, фізики, хімії, історії, біології, мистецтва, комп’ютерних наук тощо. Усі курси розділені на уроки, які можна переглядати незалежно від обраного курсу.


  iLearnhttps://ilearn.org.ua/


  De Smart https://besmart.study/


  Доступна освітаhttps://dostupnaosvita.com.ua/


  ЗНО-ОНЛАЙНhttps://zno.osvita.ua/


  ВУМ online https://vum.org.ua

  ВУМ online — платформа громадянської освіти, яка створює онлайн-курси для розвитку українського суспільства. Платформа створена на основі Відкритого Університету Майдану.


  Codecademyhttps://www.codecademy.com


  Duolingohttps://uk.duolingo.com


  Lingva.Skillshttps://lingva.ua/


  Hogwarts is herehttps://www.hogwartsishere.com/


   

  Освітні інтернет ресурси:  Безкоштовні курси англійської


  Open Educational Resources (OER)– відкриті освітні ресурси світу надають доступ до матеріалів курсів, модулів, підручників, потокового відео, тестів, програмного забезпечення і будь-яких інших інструментів, матеріалів або методів, що використовуються для підтримки доступу до знань за такими дисциплінами: прикладні науки, мистецтво та гуманітарні науки, освіта, історія, соціальні науки, математика, точні науки.


  Відеобібліотека відеолекцій світу. Міжнародна навчальна мережа – повні курси відео та лекції від відомих навчальних закладів світу (інженерні, комп’ютерні, соціальні науки, бізнес, медицина та інші)


  Еxcel Easy це підручник, в якому ви знайдете відповідні приклади та функції (300 прикладів) в кожному розділі. Хочете швидко навчитися Excel? Шукаєте повністю ілюстрований підручник? Тоді цей сайт для вас!


  MyEducationKeyвідеокурси кращих університетів світу


  VideoLectures.NETбезкоштовний і відкритий доступ до репозиторію освітніх відео лекцій науковців кращих університетів світу.

  Open Yale Courses–лекції та інші матеріали з дисциплін гуманітарних, суспільних та природничих наук


  Освітні ресурси Массачусетського Технологічного інституту (Massachusetts Institute of Technology)– лекції, семінари, аудіо-, відеокурси тощо.


  Освітні матеріали Принстонського університету (США)


  Освітні ресурси Гарвардського університету